Nutitelefoni võimalused ja ohud

Nutitelefon võimaldab lisaks helistamisele kasutada lisateenuseid, mille puhul kasutaja saab määrata kas teenus on aktiivne või väljalülitatud. Teenuse olekut saab telefonis ise muuta täpselt siis kui vajadus või soov. Alljärgnevalt ülevaade populaarsematest teenustest:
  • Bluetooth ehk sinihammas on teenus, tänu millele saavad erinevad seadmed, millel on sinihamba tugi (nt mobiiltelefon, tahvelarvuti, isegi autoraadio) omavahel suhelda ja infot vahetada. Nii saab saata ühest mobiiltelefonist faile sõbra tahvelarvutisse. Sinihamba eesmärgiks ongi andmeedastus ilma juhtmeühenduseta. Omavahel saavad suhelda seadmed, millel on sinihammas aktiveeritud ja mis asuvad üksteisele piisavalt lähedal (ca 10 meetri raadiuses). Kui sinihammas on väljalülitatud, siis teine seade ei leia sinu seadet üles ja andmeid ei saa vahetada. Seetõttu on soovitav sinihammas aktiveerida vaid sellisel juhul, kui on vaja andmeid vahetada ja peale seda kohe deaktiveerida.
  • WiFi ehk traadita interneti kasutamise võimalus – sarnaselt arvutile saab nutitelefonis interneti ühenduse tekitada WiFi vahendusel. Siinkohal tasuks eelistada neid WiFi võrke, mis on parooliga kaitstud. Avalikke ilma paroolita WiFi võrke kasutades on suurem oht, et keegi saab seadmesse sisse häkkida ja andmeid varastada. Loe kaitsmata WiFi kasutamise võimalikest probleemidest ka siit.
  • GPS ehk globaalne positsioneerimissüsteem hangib satelliitidelt infot seadme asukoha kohta. Kui teenus on aktiveeritud, siis nt nutitelefoniga pildistamisel lisatakse foto varjatud andmetesse (metaandmetesse) pildi tegemise koha koordinaadid. Seega on sellise pildi puhul võimalik tuvastada, kus antud foto tehtud on. Sellel on nii head kui halvad küljed: on väga tore, et nt reisimas olles fikseeritakse täpne koht, kus pilt tehtud sai. Samas aga kui teha pilt oma kodust, kus näha kogu kodune vara ning lisaks veel metaandmetes kodu koordinaadid, siis võib see olla kodusele varale ohuks. 
  • Rändlusteenus ehk roaming on kõne- ja andmeside kasutamine võõras võrgus, mida pakub vastava riigi välisoperaator. Tegemist on teenusega, mille hinnakiri on erinev riigisiseste kõnede ja andmeside hinnakirjast. Selle teenuse saab Eestist ära minnes soovi korral välja lülitada, et hoida välisriigis olles oma mobiiliarvet kontrolli all.
 
kirjuta meile
#
püsi lainel ja
räägi kaasa: