Enesekontroll

Nutitelefonidele ei ole viiruseid.

Õige

See on vale! Nutitelefonidele on viirused.

Vale

See on õige vastus!

VASTA

Kuidas nutitelefon viirusega nakatub?

Kui laed ebaseaduslikku või nakatunud programme oma telefoni

See on õige!

Kui sa avad e-kirjade manuseid (attachment) või linke sulle tundmatutelt saatjatelt

See on õige!

Kui sa helistad nakatunud telefonile

See on vale! Telefon võib nakatuda kui avad tundmatutelt saatjatelt e-kirjade manuseid või kui laed ebaseaduslikku programme telefoni

VASTA

Kuidas aru saada, et su nutiseade on viirusega nakatunud?

Nutiseade on muutunud aeglasemaks

See on õige!

Nutiseade teeb iseeneslikke taaskäivitusi (restart’e) või sulgeb ootamatult

See on õige!

Sinu väljahelistamine on piiratud

See on vale! Saad aru selle järgi, et nutiseade on liiga aeglane ja/või teeb iseeneslike restarte

VASTA

Äge nutikas, võimsad võimalused jamaks

Kaasaegne nutitelefon võimaldab lisaks helistamisele ja sõnumite saatmisele enam-vähem samu asju, mida tavaline arvuti: telefonil on erinevad programmid  ja mängud, pidev internetiühendus, heli ja pildi salvestamise võimalus ning ka asukoha määramise võimalus GPS-iga. Seega on ka nutitelefoni turvaohud sarnased arvuti omadega. Lisaks on nutitelefonil aga ainult talle omased riskid.
 
Kaaperdan su kontaktid!
Kõige enam levinud oht on sinu nutitelefonis olevate andmete volitamata kasutamine ehk varastamine. Näiteks võib mõni nutitelefoni mäng nõuda juurdepääsu sinu piltidele ja kontaktidele. Päriselt ka või?! Miks peaks üks mäng vajama ligipääsu sinu piltidele või kontaktidele?! Juba on avastatud mitmeid rakendusi, mis on pealtnäha kasulikud või huvitavad, kuid mis varastavad salaja sinu telefonist andmeid. Lisaks võib pahavaraga nakatunud rakendus kaaperdada ka sinu kasutajakontosid (näiteks Gmail, Facebook, Twitter jne) ning isegi üle võtta sinu mobiilse internetipanga.
 
Pistan käe rahakotti!
Teise suure riskina võib rakenduste poest suvalist rakendust alla laadides saada telefoni pahavara, mis võib hakata kasutama tasulisi teenuseid, sh helistama tasulistele numbritele. See toimub esialgu märkamatult, kuid kahtlaselt  suur telefoniarve annab sellest kindlasti märku.
 
Küberründan!
Lisaks on arvutikurjategijad kasutanud nutitelefone ka internetis tehtud kuritegude jälgede varjamiseks. Selleks pannakse rakenduste poes pealtnäha usaldusväärsele rakendusele kaasa veel tarkvara, mida kurjategija saab kaugelt kontrollida ja millega saab näiteks edastada käskusid nakatunud nutitelefonidele küberrünnaku sooritamiseks. Kasutaja jaoks toimub selline tegevus märkamatult ning loomulikult keegi selle eest ei hoiata aga süüdi võid jääda sina kui telefoni omanik. 

 

kirjuta meile
#
püsi lainel ja
räägi kaasa: