Kõige suuremad mured

Nõustamiste käigus on küsitud Eesti noorte arvamusi nutiseadmete kasutamise kohta. Kokkuvõtvalt võib hinnata, et noorte teadmised potentsiaalsetest ohtudest on küll head, kuigi mõningad arusaamad ja hoiakud on vaja murda. Järgnevalt neli põhilist probleemi, millega noored tänasel päeval kokku puutuvad.
 
1. Avaliku WiFi kasutamine ja WiFi pidev seeshoidmine on asi, mis on seotud paljude teiste tehnoloogiliste (nt viirused) ja turvalisuse probleemidega. Samas väidavad paljud küsitletud noortest, et neil on WiFi sisse lülitatud kogu aeg. 
 
Kui sa WiFi-t parasjagu ei vaja, lülita see välja! Nii säästad akut ja sinu telefoni on raskem pahavaraga nakatada! Kindlasti ära kasuta turvamata (ehk WiFi ei ole kaitstud parooliga) WiFi andmeside. Kui sa seda teed, siis on teistel pahatahtlikel kasutajatel võimalus sisse häkkida sinu nutitelefoni.
Uuri oma telefoni kasutusjuhendist, kuidas saad WiFi välja lülitada, kui sa seda ei vaja.
 
2. Küsitletud noortest mitmed tõid näiteid nende või nende tuttavatega toimunud kiusamisejuhtumitest, näiteks fraping (Facebooki konto kaaperdamine) koos piltide postitamise ja staatuse uuendamisega. 
 
Frapingu vältimiseks logi ennast alati igalt poolt (arvuti, nutitelefon, tahvelarvuti) Facebooki või mõnest muust sotsiaalvõrgustiku lehelt välja
Kasuta tugevat parooli, mis sisaldab vähemalt kaheksat sümbolit. Parool jäta meelde, ära kirjuta seda kuhugi. On väga-väga oluline, et su nutitelefon on kaitstud parooliga (sümbolitega, tähtede või numbritega või mustriga sisestatav)
 
3. Levinud probleem, mis esines küsitletud noorte hulgas, on tasuliste mängude allalaadimine või liitumine teenustega, mille eest perioodiliselt raha küsitakse. 
 
Kasuta ainult usaldusväärseid äppipoode ning loe hoolikalt allalaadimise tingimusi. Hea on, kui küsid enne mängu või rakenduse allalaadimist ka nõu lapsevanemalt. Kindlasti ära sisesta kuhugi krediitkaardi informatsiooni!
 
4. Ka telefoni varastamine on noorte seas probleemiks. Varastamine tähendab ka tihtipeale nii rahalist kahju kui ka turvalisusega seotud probleeme – frapping, e-kirja konto kaaperdamine, andmete ebaseaduslik kasutamine jne. 
 
Hoia oma telefonil pidevalt silm peal. On hea, kui mõtled läbi, kas sul üldse telefoni on vaja igale poole kaasa võtta. Näe ette olukorrad, kus telefon võidakse varastada või see võib kaotsi minna. 
 
 
kirjuta meile
pkv@vaatamaailma.ee
püsi lainel ja
räägi kaasa: