Juhtumid

Järgnevalt on mõningad juhtumid,  mis võisid juhtuda reaalsete inimestega. Loe situatsioonid läbi, mõtle, mida peategelane tegi valesti või jättis tegemata. Vali kõige sobilikumad vastusevariandid (õigeid variante võib olla mitu). 

Enesekontroll

Tiit on väga sportlik, populaarne ja hästi õppiv 15-aastane noormees. Ta on oma koolile toonud au ja kuulsust ujumises nii maakondlikul kui vabariiklikul tasemel. Tema kehalise kasvatuse õpetaja loodab, et Tiidul on võimalik edasi õppima minna spordikooli, et tõsiselt ujumist treenida ja ka tipp-sporti jõuda. Ka õppimisega on Tiidul hästi: ta on osalenud mitmel aineolümpiaadil ning saavutanud maakondlikus arvestuses  inglise keeles II ja ajaloos I koha. Tiidul on ka väga edukad vanemad – tema ema töötab juristina lennundusettevõttes ja isa juhib suurt telekommunikatsiooni firmat. Tiidu vanemad soovivad ta saata Ameerikasse keskkooli, kus Tiit saaks ka ujumisega tõsiselt tegeleda. Nad on esitanud avaldused koos stipendiumisooviga mitmesse keskkooli ning on ühest saanud ka positiivse vastuse. Kuna Tiidu tädi elab Ameerikas, oleks poisil võimalik seal õpingute ajal ka elada. 
Kaheksanda klassi lõpus pidi Tiidu klass korraldama lõpetavale üheksandale klassile peo. Koolis alguse saanud ametlik pidu jätkus mitteametlikuna linnaäärses klubis. Klubisse tulid pidutsema üheksanda klassi poisid, Tiidu seltskond kaheksandast klassist ja mõned tüdrukud keskkooli osast. Tiit otsustas ühel hetkel kasutada oma nutitelefoni, et peost pilte teha. Olukord väljus aga kontrolli alt – ühel hetkel oli tema mobiiltelefon kellegi teise käes, kes tegi Tiidust pilte, mil too ühe tüdrukuga tantsis, hoides samal ajal suitsu ühes ja kokteiliklaasi teises käes. Tiidu jaoks oli olukord nii lõbus, et ta otsustas sel samal hetkel tehtud pildid ka oma Facebook'i lehele üles laadida. Kahjuks ei määranud ta piltide privaatsussätteid ja need läksid veebi üles avalikult, kõikidele nägemiseks. 
 
Mida Tiit valesti tegi?

Tarbis alkoholi ja tubakatooteid, kuigi ei olnud vähemalt 18 aastane

Tubli, see on õige. Tiit ei oleks tohtinud üldse sellel peol alkoholi ega tubakatooteid tarbida

Pildistas peo ajal

Piltide pildistamises ei ole midagi halba, kui kõik, kes pildile jäävad sellega nõus on. Loe lähemalt: http://www.päriseltkavõi?.ee/noorele/viisakas-telefonikasutus/piltide-ja-videote-jagamine

Laadis pildid mõtlematult üles

Tubli, see on õige. Enne piltide üleslaadimist oleks pidanud Tiit mõtlema, pildid üle vaatama.

Jättis piltidel määramata privaatsussätteid

Tubli, see on õige. Tiit oleks pidanud privaatsussätteid muutma nii, et pildid ei oleks olnud avalikud kogu interneti kasutajaskonnale.

VASTA

Andri teadis, et internetis levitatakse palju laimu ja et inimesed ütlevad üksteise kohta inetusi ning võivad sellega teha palju halba. Andri ei teinud seda ise kunagi. Ühel päeval näitas sõber Silver talle aga ühte mobiiliäppi, mille Silver oli ise teinud. See oli nimekiri nende klassi tüdrukutest ja seal hääletada, kes on hot või mitte. Juurde sai lisada ka kommentaare ja uusi nimesid. Silver oli selle äppi üle hästi uhke ja ka Andri andis mõnele toredale tüdrukule oma hääle. 
Paari päeva jooksul sai äpp väga populaarseks, sinna tekkis nimekiri ligi kahesaja päris inimese  nimedega ning väga paljude häälte ja kommentaaridega. Mida suuremaks asi läks, seda rohkem pakkus see huvi ning ka Andri kommenteeris inimesi, keda ta ise tegelikult ei tundnud. 
Ühel hommikul ei tahtnud Andri noorem õde järsku enam kooli minna: ta nuttis lohutumatult ning ainukene, millest Andri aru sai, oli see, et probleemiks oli see sama äpp. Kui Andri kooli jõudis, märkas ta veel palju teisi nutetud nägudega tüdrukuid. Sel päeval kutsuti Andri koos teistega esimest korda elus direktori kabinetti…
 
Vali jutule asjakohane lõpp:

Andrit süüdistati koos mõnede teiste poistega kiusamises ning seetõttu said nad veerandi käitumise hindeks „mitterahuldav“.

Jah, nii võib see lugu lõppeda, sest poisid tegid midagi sellist, mis põhjustas paljudele tüdrukutele emotsionaalseid kannatusi.

Üks tüdruk Andri koolist, kes mobiiliäppi populaarsete tüdrukute nimekirjas oli viimane, sattus haiglasse enesetapukatse tõttu.

Jah, nii võib juhtuda, sest kiusatava jaoks on tegemist väga suure emotsionaalse pingega.

Kuna tegemist oli koolipoiste poolt loodud äppiga, siis ununes asi kiiresti ja kõik läks edasi vanamoodi.

Ei, nii see ei juhtunud, sest asi puudutas paljusid inimesi, kellede täisnimed olid hääletamise nimekirjas.

VASTA

Carolina on 14-aastane tüdruk, kelle parim sõbranna on Margot. Nad on parimad sõbrad olnud juba lasteaiast, nad käivad ühes klassis ja samades trennides. Carolina teadis küll, et ta ei tohiks ühtegi oma interneti parooli kellegagi jagada, kuid kuna nad tegid talle e-postkasti konto koos, siis Margot sai parooli niikuinii teada. Ja kuna Margot oli talle väga hea sõber, siis Carolina seda ära ei vahetanudki. 
Ühel juhuslikul hetkel mainis Margot oma teistele sõbrannadele, et ta teab Carolina e-posti parooli. Pika nurumise peale ja lubamise peale, et nad midagi halba ei tee, andiski Margot ühel vahetunnil neile Carolina e-posti aadressi parooli. Juba samal õhtul sai ta oma veast aru ning helistas sõbrannale, et oma tegu üles tunnistada. Samal õhtul Carolina oma postkastile aga enam ligi ei saanud. 
 
Mida Carolina valesti tegi?

Ta ei oleks pidanud Margotiga üldse sõber olema.

Ei, see ei olnud vale asi, et ta Margotiga sõber oli.

Andis Margotile oma e-postkasti kasutajanime ja parooli.

Jah, seda ta tegi valesti. Isegi, kui tegemist on väga lähedase sõbraga, ei tohi sa oma paroole talle anda.

Tegi endale koos Margotiga e-postkasti kasutajakonto.

Ei, see ei olnud valesti. Carolina oleks pidanud parooli sisestama nii, et keegi seda ei näeks.

VASTA

Doris on nutikas 12-aastane tüdruk, kes teab, millised ohud internetis on. Kuna ta pidi veetma terve suve vanaema juures maal, lisas populaarsesse suhtlusportaali oma Skype'i kasutajatunnuse, et sõbrad saaksid temaga ühendust võtta. 
Teda lisasid endale sõbraks kaks Dorisele tundmatu nimega inimest. Arvates, et tegemist on tema sõprade hüüdnimedega, võttis Doris nad ka kohe endale sõbraks. Pärast esimesi tutvustussõnumeid sai Doris aga aru, et tegemist oli hoopis võõrastega. Veel natukese aja pärast sai aga ta aru, et nendel võõrastel on kummalised ja hirmutavad soovid. Doris sai aru, et arvatavasti on tegemist kurjategijatega ning sõnumeeris nendega terve õhtu, proovides neilt nende päris nime teada saada. 
 
Mida Doris valesti tegi?

Lisas oma Skype kasutajatunnuse avalikult suhtlusportaali.

Jah, seda ta tegi valesti. Doris ei oleks pidanud oma Skype kasutajatunnust üles panema nii, et seda näevad kõik internetikasutajad.

Võttis oma Skype sõprade nimekirja tundmatute nimedega inimesed.

Jah, seda ta tegi valesti. Mitte mingil juhul ei tohi lisada oma sõprade nimekirja inimesi, keda sa ise ei tunne.

Suhtles võõraga edasi, kuigi teadis, et tegemist on halbade kavatsustega inimesega.

Jah, seda ta tegi valesti, sest halbade kavatsustega inimesed võivad sinuga kontakteeruda ka füüsiliselt sind üles otsides. Lõpeta igasugune suhtlemine koheselt, kui saad aru, et tegemist on halbade kavatsustega inimesega.

VASTA
kirjuta meile
#
püsi lainel ja
räägi kaasa: